Lowongan Quality Control Assistant di PT Glico Indonesia

Nama Perusahaan

PT Glico Indonesia

Lokasi

Karawang

Kisaran Gaji

Tidak disebutkan

Tgl Dibuka

27 Februari 2023 - 29 Maret 2023

Foto PT Glico Indonesia

  • Glico Indonesia

Deskripsi Pekerjaan

Responsibility:

1 Quality Control (Incoming, In line process & laboratory)

  • Sampling incoming materials, both raw materials and packaging materials.
  • Conduct material testing both raw materials and packaging materials in a timely manner and without repetition
  • Performing micro, physical, chemical and sensory analysis of semi-finished products and finished products in a timely manner and without repeating the analysis
  • Conduct micro analysis of environmental monitoring samples, production tools and machines.
  • Monitoring the implementation of laboratory equipment calibration
  • As a liaison between the company and external testing and calibration labs
  • Perform maintenance on lab equipment
  • Carry out routine stock taking and control the need for materials / media / analytical reagents

2. Reporting

  • Make a daily material inspection report
  • Make a report on the test results of semi-finished products, finished products, environmental monitoring

3. Functional

Implement Good Laboratory Practices in the Inline Process Lab and Analysis Lab

4. Others

  • Engage and support all team members and ensure open and effective communication exists at all times.

Requirement:

1. Minimum Diploma 3 Degree in Food Quality Assurance, Chemical Analysis, Chemical Engineering,Microbiology or equivalent. Bachelor’s Degree is an added advantage.

2. Fresh graduate or 1-2 years of Quality Control Analyst experience. Experience in food industries from MNCs is an advantage.

3. Knowledge, skill and ability required :

  • Proficiency in microbiological, chemical, sensory analysis, sampling technic & ISO 17025
  • Possesses communication, collaborative and leadership skills. Capable of analytical and logical thinking.
  • Ability to develop relationship, to interact with all level in highly diverse, multicultural environment and team working
  • Proactive, independent, agile, meticulous and strong follow up skills
  • Proficiency in English (both written and verbal) is required. Able to speak / write in Japanese is an added advantage
  • Proficiency in MS Office

Tingkat Pekerjaan

Pegawai (non-manajemen & non-supervisor)

Pengalaman Kerja

2 tahun

Spesialisasi Pekerjaan

Sains, Teknologi Makanan/Ahli Gizi

Kualifikasi

Sertifikat Professional, D3 (Diploma), D4 (Diploma), Sarjana (S1)

Jenis Pekerjaan

Penuh Waktu

Ukuran Perusahaan

51 - 200 pekerja

Industri

Umum & Grosir

Tunjangan dan Lain-lain

Waktu regular, Senin - Jumat, Bisnis (contoh: Kemeja), Performance Incentive Scheme

Lowongan pekerjaan di PT Glico Indonesia lainnya

Nama Pekerjaan Kisaran Gaji Tgl Dibuka
Production Supervisor Tidak disebutkan 09 Januari 2023 -
08 Februari 2023
Warehouse Coordinator Tidak disebutkan 03 Januari 2023 -
02 Februari 2023
Technician (Equipment & Utility) Tidak disebutkan 03 Januari 2023 -
Key Account Executive Tidak disebutkan 02 Januari 2023 -
01 Februari 2023
Logistic Specialist Tidak disebutkan 19 Januari 2023 -
18 Februari 2023
Key Account Executive Tidak disebutkan 19 Januari 2023 -
Technician (Mechanical & Utility) Tidak disebutkan 03 Februari 2023 -
05 Maret 2023
Designer Tidak disebutkan 07 Februari 2023 -
09 Maret 2023
Production Supervisor Tidak disebutkan 27 Februari 2023 -
29 Maret 2023
Key Account Executive Tidak disebutkan 28 Februari 2023 -
30 Maret 2023
Designer (Temporary/Contract) Tidak disebutkan 03 Maret 2023 -
02 April 2023
Assistant Brand Manager (Media Planning & Execution) Tidak disebutkan 23 Maret 2023 -
22 April 2023
Brand Executive Tidak disebutkan 29 Maret 2023 -
28 April 2023
Technician (Mechanical & Utility) Tidak disebutkan 29 Maret 2023 -
Key Account Executive Tidak disebutkan 06 April 2023 -
06 Mei 2023
Area Sales Supervisor - Lampung Tidak disebutkan 06 April 2023 -
06 Mei 2023
Area Sales Supervisor - Lombok Tidak disebutkan 17 April 2023 -
17 Mei 2023
Key Account Executive Tidak disebutkan 09 Mei 2023 -
08 Juni 2023
Finance Executive Tidak disebutkan 17 Mei 2023 -
16 Juni 2023
Area Sales Supervisor - Lombok Tidak disebutkan 17 Mei 2023 -
Warehouse Operator Tidak disebutkan 22 Mei 2023 -
21 Juni 2023
Production Supervisor Tidak disebutkan 11 Agustus 2023 -
10 September 2023
Technician (Mechanical & Utility) Tidak disebutkan 11 Agustus 2023 -
EHS Specialist Tidak disebutkan 18 Oktober 2023 -
17 November 2023
Engineering Admin Tidak disebutkan 03 November 2023 -
03 Desember 2023